Neredeyim ben?

Team Papa, İzmir’den birkaç amatör arkadaşın uzun süredir süregelmekte olan ortak çalışmalarına verdikleri bir isim olarak lanse edildi. Yarışmalarda kendi aramızda grubumuza yakıştırdığımız “baba takım” lakabı, evrildi, çevrildi, fonetik alfabedeki “papa” ile sembolize edildi ve takımımızın adı “Team Papa” oldu. Fark ettiğiniz gibi, web sitemiz sadece İngilizce… Bunun nedeni şüphesiz Türk amatör radyo camiasını görmezden gelmemiz değildir. DX ağırlıklı bir takım oluşumuz ve hedef kitlemizin tüm dünya amatörleri olduğu düşünülürse; web sitemizin İngilizce olması bir tercihten çok gerekliliktir.

Ayrıca her ne kadar uzun süredir birçok etkinlikte beraber çalışmış olsak da, Team Papa yeni lanse edildiği için, genç bir takım sayılırız. Şimdilik bütün üyelerimiz Türk; ancak dünya çapında bir marka olma niyetimiz, en azından hayalimiz var. Çalışmalarımızın seyrine göre gelecekte izleyeceğimiz yol farklılaşabilir ve belki web sitemiz çok dilli bir formata dönüştürülebilir. Bu açıklamalar çerçeveside, durumu anlayışla karşılayacağınıza eminiz. Takımımız hakkımızda Türkçe bilgileri, etkinliklerimizi, duyurularımızı Sosyal Medya linklerimizden ve Türkiye Telsiz ve Radyo Amatörleri Bilgi Paylaşım Platformu üzerinden takip edebilirsiniz. Her konuda sorularınızı, yorumlarınızı ve fikirlerinizi iletmek için eposta yoluyla bizimle iletişme geçebilirsiniz.

Team Papa radyo amatörlüğüne gönül vermiş birkaç arkadaşın sadece amatörlüğe odaklanmak üzere geliştirdikleri alternatif bir oluşumdur. Ülkemizde radyo amatörlüğünün kronik sorunları bulunmaktadır. Öncelikle radyo amatörlüğü hala toplumumuzda yeteri kadar tanınmamaktadır. Bu yüzden amatörler ve dernekler toplumdan veya yönetimlerden destek bulabilmek için er ya da geç resmi bir imaja bürünmek zorunda kalmaktadır. Toplumda hala radyo-telsiz haberleşmesinin sadece devlet kurumları tarafından yapıldığına dair kalıplaşmış bir ön yargı bulunmaktadır. Sadece radyo amatörleri için değil, bütün sivil toplum kuruluşlarının bir türlü sivilleşememesi sorunu kısa vadede aşılabilecek bir mesele gibi görünmemektedir. Böylece radyo amatörleri gerek dayatılan, gerekse bu bilinçaltıyla kendi istekleriyle tasarladıkları bürokrasiler, resmiyetler ve iktidar kavgalarına mahkum olmaktadır.

Bu izlenimlerimize rağmen, Team Papa eleştirel bir oluşum sayılamaz. Zira bizler de kendimizi hem sorunların hem de çözümlerin bir parçası olarak görmekte, farklı farklı oluşumlarda rol almaktayız. Kısacası diğer amatör dostlarımızdan hiçbir farkımız yok. Team Papa fikri çok basit bir şekilde “sadece amatörlüğe odaklanmak” olarak ifade edilebilir.

Team Papa’nın misyonları arasında, ulusal ve uluslararası takım, kurum ve topluluklarla işbirliği yapmak, DX etkinliklere destek vermek önemli bir yer tutmaktadır. Bu kapsamda zaten üyelerimizin büyük bölümünün aktif üyesi olduğu Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti‘nin DX etkinlikleri desteklenmekte, teknik ve operasyonel destek verilmektedir. Ayrıca üyelerimizin bireysel proje ve etkinliklerine de takım olarak destek vermekteyiz.

Team Papa ağırlıklı olarak bir DX ve yarışma takımıdır. Bu alanda gerek çalışma koşullarımızı gerekse becerilerimizi artırmak için çalışıyoruz. Yarışmalara sembolik olarak değil, bir “iddia” ile giriyoruz; skor odaklı çalışıyoruz. Dünya çapında, belli başlı önemli DX yarışmalarına bu iddia ile katılmayı ve başarılar elde etmeyi amaçlıyoruz. Sportif bir disiplinle, yarışmalarda kendimize özgü taktik ve stratejiler geliştirmeyi hedefliyoruz. Gelecekte yeni yarışmacılar yetiştirebilmeyi ve bu birikimi aktarabilmeyi umuyoruz.

Team Papa olarak motivasyonumuz bu hobiye olan bağlılığımız, ilkemiz ise arkadaşlıktır. Takımımız, resmiyetten uzak bir ortamda, ortak bir iddiada buluşan ve beraber çalışmaktan keyif alan arkadaşlardan oluşmaktadır. İddiamızla doğru orantılı olarak yoğun stres ve adrenalin yükü altında takım ruhuna ve arkadaşlığa önem veriyoruz. Bu oyunu kazanabilmenin tek yolunun sinerji olduğunun farkındayız.

Çalışmalarımızı takip eden, destekleyen, bize moral veren amatör dostlarımıza teşekkür ederiz. Yarışmacı arkadaşlara başarılar dileriz.

Comments are closed.